Sprawdź, jak działa, jakie są jej zalety oraz gdzie się ją stosuje.

Jakie są zasady działania klimatyzacji ewaporacyjnej?

Zadaniem każdego systemu klimatyzacyjnego jest chłodzenie powietrza oraz tworzenie odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniu. W przeciwieństwie jednak do freonowych, tradycyjnych klimatyzatorów klimatyzatory ewaporacyjne wykorzystują zjawisko  adiabatycznej przemiany parametrów powietrza, opierając się na naturalnych zjawiskach przyrodniczych. Panele chłodzące, w które wyposażone są oferowane przez nas urządzenia klimatyzacji, obmywane są wodą. Przez wentylator do klimatyzatora trafia gorące i suche powietrze, które następnie przechodzi przez mokry panel. Powietrze oddaje ciepło wodzie, która odparowuje, ochładzając powietrze. W przeciwieństwie do klimatyzacji freonowej, korzystając z systemu ewaporacyjnego, wskazane jest częste wietrzenie pomieszczeń oraz otwieranie okien i drzwi. Zapobiegnie to powstawaniu nadmiernej ilości wilgoci.

Dlaczego wato zdecydować się na klimatyzację ewaporacyjną?

W przypadku klimatyzacji ewaporacyjnej temperatura powietrza nawiewanego zależeć będzie od temperatury otoczenia, przy czym jeśli temperatura ta wzrasta, moc chłodnicza rośnie przy tym samym zużyciu energii. Ponadto, powietrze, trafiające do pomieszczenia dzięki działaniu oferowanej przez nas klimatyzacji ewaporacyjnej jest świeże, pozbawione zanieczyszczeń, pyłów oraz szkodliwych substancji. W trakcie procesu chłodzenia pomieszczenia wykorzystywany jest czynnik ekologiczny i naturalny, czyli woda.

Do kolejnych zalet klimatyzacji ewaporacyjnej zaliczyć należy niskie koszta eksploatacji oraz brak konieczności regularnego serwisowania. Warto pamiętać, że klimatyzatory ewaporacyjne wykorzystują jedynie dwadzieścia procent energii, zużywanej przez klimatyzatory freonowe. Podczas ich eksploatacji nie jest konieczna dodatkowa moc elektryczna.

Gdzie stosuje się klimatyzację ewaporacyjną?

Ze względu na wyjątkowe właściwości oferowanej przez nas klimatyzacji ewaporacyjnej, stosuje się ją przede wszystkim w pomieszczeniach o dużej kubaturze lub z dużymi zyskami ciepła. Warto się na nią zdecydować również tam, gdzie zalecana jest podwyższona wilgotność powietrza, czyli na przykład w piekarniach, halach ogrodniczych, halach produkcyjnych czy pomieszczeniach inwentarskich. Klimatyzacja ewaporacyjna to doskonałe rozwiązanie, gdy chcesz zaoszczędzić oraz gdy zależy Ci na jak najmniejszym poborze energii. Co więcej, tego typu klimatyzatory nie tylko chłodzą, lecz również wentylują pomieszczenia, zużywając niewielką ilość energii elektrycznej i wody. Instaluje się je w miejscach, które muszą być bez przerwy wietrzone.

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty klimatyzatorów ewaporacyjnych.