Jak często serwisować klimatyzację?

Częstotliwość serwisowania klimatyzacji zależy od warunków, w jakich pracuje urządzenie. W słabiej zanieczyszczonych pomieszczeniach, takich jak mieszkania lub biura, serwis należy przeprowadzać minimum dwa razy w roku. Natomiast jeśli powietrze zasysane przez klimatyzator jest mocno zanieczyszczone, tak jak w sklepach i restauracjach, serwis należy przeprowadzać częściej, co zasugeruje serwisant zajmujący się urządzeniem. Nie bez znaczenia jest również czas: przy minimalnym założeniu dwóch serwisów rocznie warto przeprowadzić je na wiosnę, przed sezonem letnich upałów i pierwszym w roku włączeniem klimatyzacji, oraz jesienią, po sezonie.

Na czym polega serwis klimatyzacji i dlaczego jest tak ważny?

Do zadań serwisanta należy wykonanie czynności sprawdzających, usunięcie usterek i wyczyszczenie sprzętu. Szczególną uwagę poświęca się wtedy filtrom, sterownikom, parownikom oraz sprawdza się szczelność przewodów i instalacji. Regularny serwis klimatyzacji jest ważny, ponieważ usuwa się wtedy nagromadzone w urządzeniu pleśń, grzyby, alergeny, wirusy i bakterie, które mogą być poważnym zagrożeniem dla ludzi i zwierząt, zwłaszcza alergików i astmatyków. Niebezpieczne jest także rozszczelnienie układu z czynnikiem chłodzącym. Poza tym w pełni sprawne i czyste urządzenie pracuje wydajniej: pobiera mniej energii. Do tego pracuje cicho i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu.

Jak widać, regularny, przeprowadzany co najmniej dwa razy w roku serwis klimatyzacji jest konieczny ze względów zdrowotnych i finansowych. Dbając o stan urządzenia między serwisowaniem warto samodzielnie czyścic je z kurzu, zwłaszcza łatwo dostępne filtry.